Головна Контакти

Навігація

Погода в Мені

Опитування користувачів

Як Ви оцінюєте наш сайт?

Один з найкращих
Непоганий
Влаштовує
Зустрічаються кращі
Зовсім не сподобався

Архів

Червень 2018 (24)
Травень 2018 (39)
Квітень 2018 (29)
Березень 2018 (36)
Лютий 2018 (37)
Січень 2018 (28)

Довідка про район«МЕНЩИНА НА КАРТІ ЧЕРНІГІВЩИНИ»


1. Довідка про район.

2. Господарський комплекс району.

3. Гуманітарна сфера.

4. Туристично - рекреаційна галузь.

5. Найбільша цінність району - це люди.

6. Запрошуємо до співпраці.

Отам у житах веселих,
Де мчить на Мену шлях,
Стоять красиві села
При луках та гаях,

О. Довгий

1. Довідка про район

Менський район на Чернігівщині - мальовничий край поліського Придесення, сповитого і освяченого славним минулим, героїкою ратних і трудових буднів, самобутніми традиціями. Край прекрасної природи, плодоносних земель, працелюбних і талановитих людей. Край, який має древню історію й достойне майбутнє. Привільно розкинувся він серед лісів і луків, річок й озер, у центральній частині Чернігівської області, переважно на правому березі Десни.

На заході й північному заході він межує з Чернігівським і Городнянським районами, на півночі - з Щорським і Корюківським, на сході - з Борзнянським і Куликівським районами області.

З півдня на північ район перетинає ділянка Південно-Західної залізниці з залізничними станціями „Мена" та „Макошино". Через район проходять автотраси „Чернігів - Новгород-Сіверський", „Чернігів - Семенівка", „Чернігів - Березна - Щорс".

У районі 56 населених пунктів, у тому числі місто районного підпорядкування, два селища міського типу й 53 села, які підпорядковані 26 місцевим радам.

Район утворено в 1923 році в складі Сновського, а потім Конотопського округів, а з 1932 року - у складі Чернігівської області.

Площа району складає 1.4 тисячі квадратних кілометрів, проживає понад 39 тисяч чоловік.

Сама назва - Міна, Менщина - найбільш вірогідно, походить від слів, пов'язаних з обміном товарів, торгівлею.

Меншина була районом активних історичних подій, що відбувалися на Чернігово-Сіверщині. Ще за часів Київської Русі її жителі брали активну участь у боротьбі з половецькими, монголо-татарськими, а згодом і польськими загарбниками.

Яскраву сторінку вписали вони в історію визвольної боротьби українського народу 1648-1654 років під проводом Богдана Хмельницького.

Хоробро билися наші земляки й на фронтах Великої Вітчизняної війни. Із 11,5 тисяч мобілізованих у Радянську Армію до рідних домівок не повернулося 9195 бійців. Нащадки мужніх козаків дали гідну відсіч фашистським завойовникам, захистивши рідну землю, піднісши її славу й міць.

У повоєнні роки, зруйноване війною, зусиллями жителів району було відбудоване, а з часом він став районом високої культури землеробства, досягнення якого відзначалися високими урядовими нагородами.

Сьогодні Менщина - це аграрний район з розвиненою переробною промисловістю.

2.Господарський комплекс району

Агропромисловий комплекс, який належить до найважливіших сфер економіки району, включає три основні ланки: сільське господарство, харчову та переробну промисловість і виробничу інфраструктуру.

У сільськогосподарському виробництві Менського району господарську діяльність здійснюють 124 суб’єкти сільськогосподарського виробництва різних форм власності на площі понад 106 тис. га сільськогосподарських угідь

( 77,2% загальної площі району), з яких рілля становить 68,5 тис. га або 64,5%.

За 2011 рік по сільськогосподарських підприємствах вироблено валової продукції сільського господарства в порівняних цінах 2005 року на суму 126,9 млн. грн., що на 58,8% більше, ніж за 2010 рік, в тому числі продукції тваринництва вироблено на 64,8 млн. грн., що на 91,3% більше, ніж у минулому році, а продукції рослинництва – на суму 62,1 млн. грн. або 134,95 до минулого року.

В галузі рослинництва найкращі результати вдалося отримати таким сільськогосподарським підприємствам: ТОВ «Праця Стольне» (зібрано 19,6 тис. тонн зернових та зернобобових. В тому числі 19,3 тис. тонн кукурудзи на зерно), СК «Миколаївський» (зібрано 8,8 тис. тон зернових та зернобобових), ФГ «Бутенко» (зібрано 5,7 тис. тонн зернових та зернобобових та накопано 3,3 тис. тонн картоплі), ТОВ «Агроресурс-2006» (зібрано 4,9 тис. тонн зернових та зернобобових та накопано 4,4 тис. тонн картоплі), СК «Куковицький» (зібрано 3,1 тис. тонн зернових та зернобобових та накопано майже 380 тонн картоплі), СК «Авангард»( зібрано 2,9 тис. тонн зернових та зернобобових та накопано більше 2 тис. тонн картоплі).

Найбільш потужними господарствами в галузі тваринництва є СК «Куковицький», де поголів’я ВРХ складає 2416 голів, в тому числі 650 корів, продуктивність дійної череди становить понад 2000 тонни молока в рік; СК «Авангард», поголів’я ВРХ – 2146 голів, в тому числі 704 корови, продуктивність дійної череди – майже 2900 тонни молока; СК «Феськівський», поголів’я ВРХ – 1112 голів, в тому числі 380 корів, продуктивність дійної череди – майже 1500 тонн та ФГ «Бутенко», поголів’я ВРХ – 312 голів, в тому числі 176 корів, продуктивність дійної череди – майже 850 тонн. У галузі свинарства слід відмітити ТОВ «Агроресурс-2006», де налічується близько 1500 голів свиней.

Аграрії Менського району впевнено посідають п’яте місце в області за обсягом виробництва сільгосппродукції. Питома вага Менського району в загальнообласному валовому виробництві сільгосппродукції складає 6,5%.

Серед основних пріоритетів діяльності сільськогосподарської галузі є створення умов для залучення інвестицій, розвитку високо-конкурентного тваринництва, покращення родючості ґрунтів та оптимізація структури посівів, зростання врожайності, покращення фінансового становища сільськогосподарських підприємств.

Промисловість одна з ключових галузей економіки Менського району. Сьогодні в районі налічується 10 підприємств основного кола які забезпечують роботою більш ніж 1,3 тис. осіб або 20% зайнятих у економіці району.

Традиційно розвинена на Менщині харчова промисловість, тут формується майже 90% загальнорайонних обсягів та зосереджено 6 підприємств, на яких випускається широкий асортимент молочної, м’ясної, хлібопекарської продукції, що реалізується на внутрішньому ринку, а також мінеральної води та безалкогольних напоїв. Домінуючою залишається молочна галузь. Найбільшу питому вагу займає підприємство філія «Менський сир» ППКФ «Прометей». Упродовж останніх років підприємство працює стабільно, щороку нарощує обсяги виробництва продукції, розширює асортимент, вкладає значні кошти в оновлення виробничих фондів, впроваджує нові технологічні процеси, системи управління якістю та безпечністю продукції.

Успішно функціонує підприємство целюлозно-паперової промисловості де виготовляється широкий асортимент виробів із гафрокартону – це ПАТ «Мена ПАК».

У структурі реалізованої промислової продукції найбільша питома вага належить виробництву харчових продуктів та напоїв.

Питома вага товарної продукції підприємств промислової галузі
у загальному обсязі її виробництва у 2011 році

Головним напрямком розвитку промисловості визначено проведення ефективної політики енергозбереження, підвищення інноваційної й інвестиційної активності, підвищення технологічного рівня та конкурентноспроможності продукції.

Мале підприємництво є невід’ємною складовою ринкової економіки району. Зростання підприємницької активності у цій сфері сприяє наповненню ринку товарами та послугами, вирішенню проблеми зайнятості, створенню нових робочих місць.

В економіці району протягом останніх років зберігається тенденція до підвищення ролі малого підприємництва.

Станом на 01.10.2011 р. функціонує 1570 суб’єктів малого бізнесу, в тому числі:

- малих підприємств – юридичних осіб - 138 одиниць;

- приватних підприємців – фізичних осіб – 1432 осіб.

Загальна чисельність зайнятих у сфері малого підприємництва перевищує 1000 осіб.

Мале підприємництво, як самостійний і незмінний елемент ринкової економіки істотно впливає на структурну перебудову в економіці району, робить вагомий внесок у збільшення обсягів виробництва, роздрібного товарообороту та послуг населенню. Малий бізнес сприяє економіці та раціональному використанню ресурсів, створює сприятливе середовище для розвитку конкуренції, послаблення монополізму, зростання рівня зайнятості та покращення життя населення.

В районі прийнято Програму розвитку малого підприємництва. Головною метою якої є сприяння підвищенню рівня доходів мешканців району і створення нових робочих місць шляхом формування сприятливого бізнес-середовища у районі для започаткування і розвитку малого підприємництва, підвищення конкурентноздатності існуючих підприємств.

Розвиток підприємництва та створення і підтримка сприятливого бізнес-середовища дасть можливість впровадити дійові механізми співпраці органів місцевого самоврядування з підприємницькими структурами на основі соціального партнерства та «зворотного взаємозв’язку» на всіх рівнях управління відповідно до вимог чинного законодавства.

Важливим чинником розвитку соціально-економічного потенціалу є забезпечення зростання інвестиційної привабливості району, раціональне використання власних інвестиційних ресурсів.

Досягнення цього буде здійснюватись за рахунок:

- сприяння вітчизняним та іноземним інвесторам у всебічному ознайомленні з об’єктами інвестування;

- додержання прав і законних інтересів учасників інвестиційних процесів;

- створення сприятливого інвестиційного клімату;

- узгодження інтересів потенційних інвесторів та завдань стратегічного, економічного і соціального розвитку району;

- сприяння інвестуванню через інструменти ефективної взаємодії, партнерства органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування та інвесторів;

- забезпечення ефективності та прозорості функціонування механізмів державно-приватного партнерства;

- пріоритетності реалізації інвестиційних проектів, які забезпечують високий рівень зайнятості населення, ефективний фінансово-економічний ресурс, соціально-економічний розвиток, екологічну безпеку, забезпечення їх супроводу.

Підсумовуючи слід зазначити, що у відповідності до Середньострокової програми соціально-економічного розвитку Менського району на період до 2015 року головною метою розвитку району на період до 2015 року визначено – перетворення Менщини в конкурентоспроможний інвестиційно-привабливий район з високим рівнем життя населення та умовами для гармонійного розвитку особистості.

Досягнення бажаного рівня конкурентоспроможності району буде здійснюватись завдяки:

- ефективному використанню наявного географічного, природного, економічного та людського потенціалу;

- пошуку недовикористаних ресурсів та визначенню способів їх застосування;

- використанню можливостей, створення сприятливих умов для припливу до району інвестицій;

- посиленню мотивації суб’єктів господарювання до саморозвитку, підприємницької активності.

Досягнення стратегічної мети передбачає концентрацію зусиль на виконанні наступних пріоритетних напрямів:

- зростання рівня економічного розвитку через підвищення ефективності діяльності агропромислового комплексу; інноваційне оновлення базових секторів промисловості, ефективне використання ресурсного потенціалу.

- розбудова та модернізація інфраструктури;

- поліпшення бізнес-клімату та інвестиційної привабливості ;

- підвищення стандартів життя населення.

3. Гуманітарна сфера

Стан справ у гуманітарній сфері завжди був пріоритетним напрямом діяльності органів влади та місцевого самоврядування Менщини. Район, в основному, забезпечений висококваліфікованими кадрами, здатними вирішувати весь комплекс питань та завдань, які сьогодні стоять перед даною галуззю. Ми маємо добре розгалужену мережу культурно-освітніх, медичних та оздоровчих закладів.

Так, освітні послуги в районі надають 27 загальноосвітніх навчальних установ. Із них 13 загальноосвітніх шкіл І-Ш ступенів, Менська районна гімназія, 12 загальноосвітніх шкіл І—II ступенів, 1 загальноосвітня школа І ступеню та Степанівський міжшкільний навчально-виробничий комбінат.

Організацією дозвілля дітей та підлітків у позаурочний час займаються 4 позашкільні заклади.

Одним із найважливіших завдань освітянської галузі району є забезпечення рівних і дедалі ширших можливостей отримання якісної освіти для всіх категорій дітей та молоді. У центрі уваги освітян особистість дитини, школяра. Наступність у сімейному, дошкільному, шкільному вихованні, збереження морального, психологічного й фізичного здоров'я підростаючого покоління, створення умов для соціалізації молоді - ось ті напрями, що покладені в основу визначення пріоритетів розвитку освіти району.

Значна робота в питаннях пропаганди здорового способу життя, здійснення соціальної підтримки соціально-незахищених дітей, сімей, молоді, які перебувають у кризі, організаційному забезпеченні заходів по профілактиці негативних явищ у молодіжному середовищі, поширенні правових знань здійснює районний центр соціальних служб для дітей, сім'ї та молоді.

Мета перетворень у сфері медичного обслуговування полягає в поліпшенні стану здоров'я населення на основі забезпечення доступності якісної медичної допомоги. Проводиться значна робота по зміцненню матеріально-технічної бази лікувально-профілактичних закладів району та центральної районної лікарні. Медичні послуги населенню надають: центральна районна лікарня, дві районні лікарні, 4 сільських лікарських амбулаторій та 28 ФАПів.

У районі створені належні умови для заняття спортом. Діють дві дитячо-юнацькі спортивні школи, вихованці яких неодноразово ставали переможцями та призерами багатьох обласних та республіканських змагань.

Значним авторитетом серед жителів користуються засоби масової інформації району. Неординарні передачі змістовні повідомлення , цікаві новини - ось далеко не повний творчий арсенал редакції районного радіомовлення. Підтвердженням популярності районної газети „Наше слово" красномовно свідчить такий факт: майже 9 тис екземплярів — щорічна підписка на це видання.

Основними напрямками діяльності культурно-просвітницьких закладів є забезпечення доступності до культурних цінностей, усіх видів культурних послуг кожного жителя району, створення сприятливих умов для творчого розвитку особистості, підвищення культурного рівня та естетичного виховання громадян, збереження культурно-історичних цінностей та національних традицій Менщини.

В районі функціонують 76 закладів культури. Творчий потенціал району представляють: аматорський народний ансамбль пісні і танцю „Менщина", аматорський народний хоровий колектив ВАТ „Березнянський", аматорський народний хор „Полісся" смт. Макошино, зразковий ансамбль сучасного танцю „Сюрприз", зразковий спортивно-цирковий колектив „Фієста", зразковий цирковий колектив «Юність» смт Макошино, зразковий хореографічний колектив „Калинонька" с Куковичі, зразковий дитячий духовий оркестр с Киселівка та багато інших колективів та аматорів сцени які дарують свою творчість глядачам.

Названі колективи досягли значних успіхів, були переможцями та лауреатами обласних, всеукраїнських та міжнародних фестивалів і конкурсів.

Поряд з традиційними урочистими заходами: „Троїцький ярмарок", „Міс Чарівність", „Золотий Фенікс", „Чари Купальської ночі", районний фестиваль дитячої та юнацької творчості „Перлина", в районі започатковані і успішно проводяться нові. Серед них можна виділити проведення 19 вересня щорічного районного відкритого фестивалю-конкурсу „Чудодійні мелодії". Сама ідея проведення фестивалю-конкурсу народилася завдяки бажанню ще і ще раз вшанувати подвиг старшого покоління, наших батьків, які відстояли незалежність нашої Вітчизни; другою складовою мети проведення заходу було прагнення до подальшого розвитку народної творчості та її популяризації шляхом ознайомлення з творчими колективами, окремими виконавцями нашого району, налагодження культурних зв'язків та творчого обміну досвідом між представниками інших регіонів, відродження та збереження народних традицій і обрядів, залучення молоді до творчої діяльності. Відрадно те, що неодноразовими учасниками конкурсу «Чудодійні мелодії» є наші побратими з міста Буда-Кошельово республіки Білорусь.

4. Туристично - рекреаційна галузь.

Надбання в галузі культури, потужний історико-культурний спадок та природно-рекреаційний потенціал, забезпечує достатньо широке і перспективне поле для розвитку туристичної галузі району.

Яке уранці небо ніжне й чисте!
Як пахне липи й конюшини цвіт!
Верьовчин край: Волосківці, Локнисте...
Бандури дзвін і думи вікові.

Ці поетичні рядки Костянтин Миліч присвятив Менщині. Чим же цікава наша сторона? Одних приваблює вона можливістю цікавого, змістовного сімейного відпочинку - це і наш зоопарк, санаторій „Остреч"; інших захоплює можливість спілкування з природою на мальовничих берегах Десни, причаровують неповторні ландшафти Поліського краю, історичні та архітектурні пам'ятки давнини.

В районі збережені споруди багатьох традицій зодчества, різних епох. До таких архітектурних пам'яток національного значення відносяться: Троїцька церква в с Бігач (1839р.), Успенська церква в с Волосківці (1765р.), Миколаївська церква с Городище (1763р.), Покровська церква в с Синявка (1760р.), Андріївська церква в с. Стольне (1782р.); місцевого значення - Петровська церква с Максаки (ХУПІ-Х1Хст.)

Неоціненне значення для розвитку нашого краю в ті давні часи мала діяльність цих християнських святинь, а також монастирів, які функціонували на нашій землі: вони несли людям віру, культуру, духовність.

Спішить Десна. Голубоокий клин
Ідуть у далеч Річкові зигзаги.
І височить п 'ятиголовим магом
Прадавній монастир з крутих вершин.

Слова Миколи Турківського можуть служити епіграфом до історії монастирів які були розташовані на Менщині. А це - Макошинський Миколаївський монастир (чоловічий), Макошинський Покровський монастир (жіночий), Максаківський Спасо-Преображенський монастир, Домницький монастир різдва Богородиці. Окремі будівлі двох останніх збереглися до наших днів.

Маємо цілий комплекс пам'яток археології серед них:

- залишки давніх курганів біля с.Синявка „Пильне" і „Валове";

- залишки неолітичного поселення та поселення зарубинецької культури в с. Гориця

- урочище Буримка - Біла Круча біля с.Слобідка (залишки культури ямково-гребінчастої кераміки, неоліт)

- залишки слов'янського поселення роменського типу і городище періоду Київської Русі в с. Киселівка

- залишки літописного міста Блестов в с. Блистова (ХІІст.)

- залишки городища та курганового могильника „Юркова могила" в м.Мена періоду Київської Русі

- сліди залишків ранньослов'янського поселення „Хоробор" смт.Макошино

- сліди залишків Менської фортеці (XVI) та ін.

В районі працює комунальний заклад Менськии районний краєзнавчий музей імені В.Ф. Покотила, комунальний заклад Березнянськии історико-краєзнавчий музей ім. Верьовки, сільські народні краєзнавчі музеї в с Стольне та с. Синявка.

Менський районний краєзнавчий музей створено в 1954 р., як музей на громадських засадах, за ініціативою В.Ф. Покотила. В 1968році йому присвоєно звання «народного», а в 2011 році присвоєно ім’я засновника В.Ф. Покотила. В музеї зберігається більше 15 тис експонатів основного фонду. Більше 2 тис. предметів налічує археологічна колекція. В етнографічній колекції - бандури, виготовлені Олександром Корнієвським, ліра народного співака П. Кузьминського. Зібрані документи про бандуриста Терентія Пархоменка, лірника Аврама Родіоновича Гребеня.

Березнянський історико - краєзнавчий музей, як державний, було відкрито 1 січня 1981р. В 1995р. До 100-річчя з дня народження видатного диригента і композитора Григорія Гурійовича Верьовки музею було присвоєно його ім'я. Музей має три відділи: меморіальний відділ Г.Г.Верьовки, історичний відділ і відділ Великої Вітчизняної війни та сучасності. У меморіальному відділі зібрані матеріали про життя та діяльність видатного композитора та матеріали про хор, який створив диригент та яким він керував. Історичний відділ охоплює часові рамки із заснування селища і закінчується періодом колективізації. У відділі Великої Вітчизняної війни зібрані матеріали про учасників бойових дій, про 16 Гвардійську башкирську кавалерійську дивізію, а також матеріали про сучасний етап розвитку селища.

Стольненський народний краєзнавчий музей створений у 1960р. З часу заснування музею керівником цього закладу більше 40 років був місцевий краєзнавець, ветеран Великої Вітчизняної війни Ситий Петро Ларіонович. Звання „народний" музею присвоєно в 1968р. В експозиції представлені предмети які відображають історію та розвиток культури краю від найдавніших часів до сьогодення.

Рекреаційні можливості району представлені:

- загально-зоологічним заказником загальнодержавного значення „Камаретський" (площа 515 Га);

- зоологічним парком загальнодержавного значення „Менський" (площа 9 Га). Заснований у 1977р. в м. Мена місцевими любителями природи за ініціативою Полосьмака Г.І. при підтримці тодішнього першого секретаря райкому КПУ Сича Павла Кириловича з метою організації екологічної освітньо виховної роботи, створення експозицій рідкісних екзотичних та місцевих видів тварин, збереження генофонду, вивчення дикої фауни і розробки наукових основ її розведення у неволі. Сьогодні це культурно-освітня та науково-дослідна установа, колекція якої налічує понад 700 тварин більше 100 видів, багато з яких занесені до Міжнародної Червоної Книги. Зоопарк є чудовою зонною відпочинку, за рік його відвідує близько 30 тис чоловік;

- державними заказниками та пам'ятниками природи місцевого значення;

- парком - пам'яткою садово-паркового мистецтва „Стольненський парк" (площа 112 Га);

- заповідними урочищами (загальна площа 1303 Га).

Загалом площа заповідного фонду району становить 6631,45Га, відсоток заповідності - 4,8%.

Справжньою перлиною нашого району є санаторій „Остреч". У гармонії з природою зведені його житлові та лікувальні корпуси, які одночасно можуть прийняти 250 відпочиваючих. Розташований неподалік районного центру (3км.) у сосновому лісі на березі прекрасного природного озера, він має сприятливі природні фактори для оздоровлення людини. Одним з найцінніших багатств «Остречі» є мінеральна вода, що надходить до бюветів просто із свердловини, за своїм складом вона аналогічна кримським мінеральним водам, та місцева лікувальна торфогрязь.

У санаторії підлягають лікуванню: захворювання серцево-судинної системи, гінекологічні захворювання, порушення зору, захворювання органів дихання не туберкульозного характеру, захворювання опорно-рухового апарату.

Успішному лікуванню сприяє система новітніх лікувальних та оздоровчих процедур, високопрофесійний персонал, широка мережа медичних кабінетів, серед них: офтальмологічний з кабінетом ортопедичного лікування, фізіотерапевтичні кабінети – лазеротерапія, ультрафіолетові опромінення, електросон, ультрозвукова терапія, електрофорез, інгаляція лікарськими препаратами та лікувальними травами, камери штучного мікроклімату, кабінет функціональної діагностики, водогрязелікарня: відпускаються мінеральні, хвойні, шалфейні, йодобромні, сирководневі, морські, кисневі, ароматичні, комбіновані ванни. Функціонує відділення аплікаційної грязі та грязеводних ванн, кабінет лікувальної фізкультури.

До послуг відпочиваючих плавальний лікувальний басейн, сауна, басейн вертикального хребетного витяжіння, підводний душ-масаж, бібліотека, кіноконцертний зал, дискотека, зал для гри в настільний теніс, більярд, бар, влітку діє пляж та станція водних човнів.

Поряд з санаторієм розташований дитячий оздоровчий комплекс „Казковий" який користується неабияким авторитетом як серед дітей району, так і за його межами. Чудова навколишня природа - таємниче шумлять стрункі красуні-сосни, які гладить вітерець наповнюючи повітря цілющими запахами живиці, духмяніють трави, чудове плесо природного озера - в поєднанні з організованим, змістовним, цікавим відпочинком, можливістю отримати лікувальні процедури в санаторії ,,Остреч" - ось ті компоненти, які приваблюють сюди відпочиваючих. За зміну заклад спроможний оздоровити до 200 дітей.

Наш край - це край Придесення, це край річок і озер, які приваблюють своєю чарівністю, це край чудової неповторної природи. Зачарована Десна, перлина Полісся. Хто хоч раз побував на її берегах, побачив схід сонця, ранішні тумани, той назавжди збереже у серці пам’ять про її неповторну красу.

На рівне плесо тихої Десни
Ляга туман, простелений на луки...
Скидаються на річці коропи.
Ген випливає місяць з-за копи пахучого настояного сіна...

Так оспівує наш земляк Олексій Довгий ці чарівні місця.

5.Найбільша цінність району - це люди.

Багатий наш район на родючі землі, природні ресурси, туристично-рекреаційні можливості, але головне наше багатство - це працелюбні, талановиті, героїчні люди.

Менщина - батьківщина трьох Героїв Радянського Союзу: Петра Івановича Лишафая, Івана Степановича Осипенка, Івана Федоровича

Сапоненка, кавалера ордена Слави трьох ступенів Андрія Давидовича Єрмоленка, чиї подвиги на фронтах Великої Вітчизняної війни на вічно золотими літерами вкарбовані в нашу історію.

Наша земля багата не лише на героїв ратних подвигів, вона прославлена і героїкою трудових звершень, наукових досягнень.

Менщина - це край митців і поетів, край кобзарів та лірників, літературознавців, фольклористів, журналістів і письменників, край високої духовності. Відомі на всю Україну імена Григорія Верьовки, Терентія Пархоменка, Петра Ткаченка-Галашка, Аврама Гребіня, Григорія Кочура, Григорія Бешка, Олексія Дея, Івана Сподаренка, Олексія Довгого, Івана Корбача, Анатолія Соломка, Валентини Мастєрової.

22 Герої Соціалістичної Праці, лауреати Державних та інших престижних премій, заслужені працівники різних галузей господарства та культури, і ще багато славнозвісних земляків, які внесли свій неоціненний вклад в скарбницю слави Менщини.

Наші батьки завзято плекали, відроджували свій край для себе і прийдешній поколінь, плугом і мечем продовжували його героїчний літопис.

Лише завдяки самовідданій праці був побудований міцний фундамент, на якому став можливим розвиток всіх складових соціально-економічного потенціалу району.

6. Запрошуємо відвідати цей чудовий куточок Чернігівщини.

Дійсно багата Менська земля - багата природою, багата людьми. Успішно розвивається господарський комплекс, але є і значний потенціал, невикористані можливості, які чекають на прихід інвесторів, ініціативних людей, які б дали новий поштовх соціально-економічному розвитку району.

Запрошуємо всіх бажаючих відвідати цей чудовий куточок Чернігівщини, як з метою пізнати його культурно-історичну спадщину, познайомитись з неповторним природним ландшафтом, спробувати цілющу мінеральну воду „Остреч", так і для того, щоб встановити ділові стосунки, створити нові ефективні підприємства, поділитися своїми здобутками і досягненнями. Ми запрошуємо зацікавлених людей до співпраці, до встановлення партнерських відносин.

Менщина завжди зустрічала гостей запашним короваєм і чудовою піснею.

Добро пожаловать друзья,

Welkome friends

Приїжджайте, ми радо зустрінемо Вас.

В.М. Невжинський
голова районної ради шостого скликання