Навігація

Погода в Мені

Опитування користувачів

Як Ви оцінюєте наш сайт?

Один з найкращих
Непоганий
Влаштовує
Зустрічаються кращі
Зовсім не сподобався

Архів

Грудень 2020 (2)
Листопад 2020 (10)
Жовтень 2020 (21)
Вересень 2020 (19)
Серпень 2020 (25)
Липень 2020 (22)

Календар

«    Січень 2025    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Наші партнери

Довідка про район



«МЕНЩИНА НА КАРТІ ЧЕРНІГІВЩИНИ»


Менський район на Чернігівщині - мальовничий край поліського Придесення, край плодоносних земель, працелюбних і талановитих людей, край, який має древню історію. Привільно розкинувся він серед лісів і луків, річок й озер у самому серці Чернігівщини.

Розташований Менський район у центральній частині Чернігівської області на правому березі Десни. На заході й північному заході він межує з Чернігівським і Городнянським, на півночі - з Щорським і Корюківським, на сході - з Борзнянським і Куликівським районами області.

Близькість до кордонів сусідніх держав Білорусі і Росії суттєво вплинула на мову менян, тому більшість з них розмовляє суржиком, а в селах вживається безліч діалектизмів.

З півдня на північ район перетинає ділянка Південно-Західної залізниці з залізничними станціями "Мена" та "Макошино". Через район проходять автотраси "Чернігів - Новгород-Сіверський", "Чернігів – Семенівка", "Чернігів - Березна – Сновськ".

Клімат у районі м’який, без різких змін температур, тому сприятливий для землеробства, що зробило Менщину аграрним лідером.

Менський район утворено в 1923 році у складі Сновського, а потім Конотопського округів, а з 1932 року - у складі Чернігівської області.

У районі 56 населених пунктів, у тому числі місто районного підпорядкування, два селища міського типу й 53 села. З 2017 року у районі створена Менська об'єднана територіальна громада, що охопила дві третини району, а також функціонують одна селищна та 8 сільських рад.

Площа району складає 1,4 тисячі квадратних кілометрів, тут проживає близько 35 тисяч чоловік.

Сама назва "Мена, Менщина" - найбільш вірогідно, походить від слів, пов'язаних з обміном товарів, торгівлею ("міна, обміна, мена"). Історичні джерела переконливо свідчать, що Менщина – земля древня, а сама Мена – місто стародавнє.

Менщина була районом активних історичних подій, що відбувалися на Чернігово-Сіверщині. Ще за часів Київської Русі її жителі брали активну участь у боротьбі з половецькими, монголо-татарськими, а згодом і польськими загарбниками. Яскраву сторінку вписали вони в історію визвольної боротьби українського народу 1648-1654 років під проводом Богдана Хмельницького.

Хоробро билися наші земляки й на фронтах війни 1939-1945 рр. Із 11,5 тисяч мобілізованих до армії у рідні домівки не повернулося 9195 бійців. Нащадки мужніх козаків дали гідну відсіч фашистським завойовникам, захистивши рідну землю, піднісши її славу й міць. Серед учасників бойових дій три Герої Радянського Союзу, один повний кавалер орденів Слави, кавалер ордена Суворова.

Неоголошена війна на сході України з 2014 року і до сьогоднішнього дня не оминає Менщину. У липні 2014 року вона забрала життя стольненця Миколи Бурлака, у серпні 2014 року – киселівця Олександра Уткіна, менян Сергія Титаренка та Максима Андрейченка, у січні 2015 року – менянина Вадима Жеребила, у лютому 2015 року – Максима Головатого, у серпні 2015 – киселівця Олександра Шумейка. Через два роки після тяжкого поранення, у серпні 2016 року помер Олександр Ільчишин, корінний менянин. Всі вони нагороджені посмертно орденом «За мужність» ІІІ ступеня. Рішеннями районної ради героям присвоєні звання «Почесний громадянин Менського району».

Економіка

Промисловий комплекс району представлений харчовою, паперово-целюлозною та деревообробною галузями, виробництвом комбікормів та спецодягу.

Найпотужнішими промисловими підприємствами є Філія "Менський сир" ППКФ "Прометей", ПАТ"Мена ПАК", ТОВ "Нептун", ПрАТ "ШРБУ-82", ТОВ "МІТЛЕНД".

Найбільшу частку у виробництві промислової продукції становить харчова промисловість - 55 %.

Промисловість району базується переважно на місцевій ресурсній базі. Показником розвитку господарства району є вкладення інвестицій. В 2016 році в м. Мена відкрито завод з виробництва напівфабрикатів з картоплі для смаження. Завод – одна із складових проекту, який реалізує ПрАТ "Корпорація "Інтерагросистема".

Сучасна лінія з виробництва картоплі фрі виготовлена і поставлена турецькою компанією "Бігтем". Турецькими партнерами вкладено у проект більше 2,5 млн євро інвестицій. Загальний обсяг інвестицій української сторони - понад 48 млн грн.

Аграрний сектор

Пріоритетним напрямком розвитку району є сільське господарство.

Підсумком наполегливої праці та гідним визнанням всіх аграріїв стало відзначення Менського району пам’ятними дипломами облдержадміністрації та обласної ради, як переможця трудового суперництва в зоні Полісся за зайняте у 2016 та 2017 роках І місце, а у 2018 році – ІІ місце.

У 2018 році по сільськогосподарських підприємствах Менського району вироблено валової продукції на суму 389,7 млн грн. За останні 4 роки валова продукція сільського господарства зросла на 30 %.

Простежується чітка тенденція збільшення виробництва зернових культур та соняшнику. Рекордним по збору зернових культур був 2017 рік - середня урожайність зернових досягла 61,4 ц/га.

За останні роки в аграрному секторі реалізовано значні інвестиційні проекти: в ФГ Бутенко – будівництво корівника на 200 голів та СТОВ «ОЛСТАС-ЛЬОН» - будівництво зерноприймального пункту в м.Мена.

Відбувається поступова заміна старої техніки новими потужними механізмами, що значно скорочують потребу в робочій силі та водночас потребують висококваліфікованих робочих кадрів з високою оплатою праці.

Розвивається сфера послуг і роздрібної торгівлі - у районі працює лідери на ринку експрес - доставок «Нова пошта» та «Інтайм».

Житлово-комунальне господарство

У районі житлово-комунальні послуги населенню надають 6 підприємств. Функціонує 22 об’єднання співвласників багатоквартирних будинків.

З 2016 року комунальним підприємством районної ради «Менарайкомунпослуга» запроваджено систему роздільного збирання твердих побутових відходів з вилученням відходів, що мають ресурсну цінність. На сьогоднішній день роздільний збір твердих побутових відходів здійснюється в 14 населених пунктах району.

Освіта

На сьогоднішній день у Менському районі функціонує 6 закладів дошкільної освіти (1 - в міській місцевості та 5 - в сільській), які відвідує 240 вихованців. В Менській об'єднаній територіальній громаді 14 закладів дошкільної освіти де виховується 651 дитина, з них в сільській місцевості – 227 дітей, в міській – 423 дитини.

Закладів загальної середньої освіти у Менському районі налічується 9 з контингентом 901 учень (ЗОШ І-ІІ ст.- 4, ЗОШ І-ІІІ ст. – 5). 6 шкіл – малокомплектні (67% від загальної кількості шкіл району). Система освіти Менської ОТГ у 2018-2019 навчальному році представлена 14 заклади загальної середньої освіти, з них: Менська гімназія, Менський опорний заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ст. ім. Т.Г.Шевченка з Ушнянською філією І-ІІ ст., 7 ЗЗСО І-ІІІ ст., 5 ЗЗСО І-ІІ ст. У закладах загальної середньої освіти навчається 2268 учнів. Також на території Менської ОТГ працює 4 заклади позашкільної освіти (Менський центр дитячої та юнацької творчості, Менська станція юних техніків, Менська дитячо-юнацька спортивна школа і Менська дитяча музична школа).

У Покровській ЗОШ І-ІІІ ступенів та Березнянському опорному ЗЗСО І-ІІІ ступенів функціонує 2 інклюзивні класи, в яких навчаються 2 дитини з особливими освітніми потребами. 8 інклюзивних класів працюють в Менській ОТГ.

На території району функціонують центри дитячої та юнацької творчості, в якому творчі здібності розвивають близько 1000 дітей.

Потреби старшокласників у допрофесійній, профільній, професійній підготовці та профорієнтації забезпечує Степанівський міжшкільний навчально-виробничий комбінат, що має потужну матеріально-технічну базу.

В останні роки спостерігаємо значні зміни у ставленні держави до освіти: збільшились видатки на видання підручників і навчальних посібників, затверджена програма комп’ютеризації навчальних закладів, прийнято новий Закон України «Про освіту», Концепція Нової української школи.

Протягом 2014-2018 років вдалося зробити значні кроки щодо покращення матеріально-технічного забезпечення закладів освіти.

За цей період було проведено реконструкцію міської школи ім. Т.Г.Шевченка, упорядковано майданчик, що значно поліпшило зовнішній естетичний вигляд школи.

Здійснено заміну вікон на металопластикові у Менській районній гімназії, Степанівському МНВК, Покровській, Локнистенській, Стольненській, Синявській школах та заміну покрівлі у Менській районній гімназії, завдяки чому приведено температурний режим у відповідність до санітарно-гігієнічних норм та зменшено витрати на опалення.

Завдяки проведеним роботам з реконструкції приміщень значно покращився зовнішній вигляд Дягівської, Березнянської, Киселівської, Покровської шкіл.

Протягом 2017-2018 років було здійснено реконструкцію міського спортивного комплексу «Колос». У спортивному залі було замінено підлогу, проведено укріплення капітальних стін, утеплення стін та стелі, здійснено повну заміну вікон та дверей, переплановано і переобладнано душові та туалети.

Завдяки цим роботам діти району мають можливість повноцінно займатися спортом у належно оснащеному приміщенні.

Протягом 2014-2018 років вперше в освітню галузь нашого району було виділено значні суми на комп’ютеризацію шкіл з метою покращення умов навчання та розвитку дітей. На даний час усі школи забезпечені комп’ютерною технікою та мультимедійним обладнанням. Якщо у 2014 року на 1 персональний комп’ютерів було 11 учнів, то у 2018 році - 8.

У всіх закладах освіти, де є технічна можливість, проведено Інтернет.

Досить велика робота була проведена з покращення матеріально-технічної бази шкіл району щодо закупівлі меблів, обладнання навчальних кабінетів, оновлення спортивного інвентарю на суму близько 1, 5 млн грн.

У 2016 році для забезпечення підвозу учнів та вчителів Менського району та до місць навчання та у зворотному напрямку було отримано 2 шкільні автобуси.

Для учнів 1 класів НУШ було замовлено та доставлено у всі заклади загальної середньої освіти району нові меблі, мультимедійне обладнання та дидактичний матеріал, навчально-методичні посібники, підручників, ігрові набори LEGO.

Охорона здоров’я

У 2018 році стартував черговий етап реформи охорони здоров’я, який у першу чергу стосувався закладів первинної ланки.

Перетворення закладу у комунальне некомерційне підприємство відбувалося на протязі березня – червня 2018 року.

15 серпня підписано договір з Національною службою здоров’я України, відповідно до якого фінансування за програмою медичних гарантій розпочалося з 01 жовтня 2018 року.

Кількість коштів, які надходять до закладу, напряму залежить від кількості декларацій про вибір лікаря.

Підписна кампанія стартувала у квітні місяці. Станом на 01 лютого 2019 року підписано 26795 декларацій – 76% населення обрали лікаря з надання первинної медичної допомоги. Робота щодо декларування продовжується. У кожному кабінеті лікаря створено автоматизовані робочі місця.

У 2019 році планується перехід на електронний документообіг: електронна медична картка пацієнта, рецепти на «Доступні ліки», направлення до вузьких спеціалістів, електронні лікарняні листи. Передбачається, що до кінця 2019 року сімейні лікарі працюватимуть без паперу.

Найвідповідальніші завдання – забезпечення лікарськими кадрами 2-х сільських амбулаторій та подальше формування спроможної мережі надання первинної медичної допомоги. У цьому році за кошти державного бюджету планується будівництво нової амбулаторії у Стольному.

Вторинну (спеціалізовану) медичну допомогу населенню забезпечує КНП «Менська центральна районна лікарня», яка давно активно готується до цих змін. Діагностичне відділення та клініко-діагностична лабораторія уже сьогодні готові долучитися до програми «Безкоштовна діагностика», уклавши договір із Національною службою здоров'я України.

Головним надбанням лікарні для розширення діагностичних можливостей став сучасний цифровий кольоровий апарат ультразвукових досліджень.

Одним із пріоритетних завдань залишається підготовка закладу до отримання статусу базової лікарні госпітального округу, яка повинна забезпечити в цілодобовому режимі надання невідкладної медичної допомоги, в першу чергу - хворим із інфарктом міокарда, мозковими інсультами, гострою хірургічною патологією та жінкам під час пологів.

У 2018 році лікарня підтвердила вищу акредитаційну категорію, повторно отримала Сертифікат на систему управління якістю.

В лікарні працюють три операційні, обладнання яких поповнилось новим операційним столом, безтіньовою операційною лампою, комплектом хірургічних інструментів. Завершено комплектування лапароскопічної стійки, вирішується питання підготовки фахівців для роботи на даному обладнанні.

Гордість закладу – пологове відділення, одне із найкращих в області. У відділені впроваджені новітні технології, організовано спільне перебування матері та дитини, схвалюється присутність чоловіка на пологах. Партнерські пологи складають 79 відсотків.

У 2018 році було придбано пристрій «Телекард», який дає змогу дистанційно передавати електрокардіограми та швидко отримувати консультацію обласних фахівців. Проведена робота уже дає результати. Так, у 2018 році в районі зареєстровано 34 випадки гострого інфаркту міокарда, що у півтора рази більше, ніж у 2017 році, в той же час - смертність пацієнтів із інфарктом міокарда знизилась у двічі.

Протягом минулого року 3225 жителів сусідніх Сосницького, Корюківського, Коропського, Новгород-Сіверського, Семенівського районів отримали амбулаторну консультативну допомогу у нашій лікарні.

Залишається складною ситуація із забезпеченням медичних закладів лікарями. Тому в районі велика увага приділяється вирішенню кадрових проблем. На виконання районної «Програми забезпечення житлом медичних працівників» у грудні 2015 року було збудовано чотириквартирний будинок, в якому отримали квартири лікарі акушери-гінекологи та лікар-травматолог. У 2019 році планується будівництво нового шестиквартирного будинку.

У 2018 році була затверджена Програма забезпечення медичних закладів Менського району медичними кадрами на 2018-2024 роки, яка передбачає навчання у медичних навчальних закладах випускників шкіл району за рахунок коштів місцевих бюджетів. В рамках Програми вже навчається один студент, який підписав угоду про відпрацювання в лікарні не менше 10 років.

Велика увага приділяється створенню комфортних умов перебування пацієнтів у лікарні: проведено ремонт терапевтичного відділення із заміною ліжкового фонду, замінено дах гінекологічного відділення, проведено реконструкцію та утеплення двоповерхового корпусу. Тепер у терапевтичному, хірургічному та реанімаційному відділеннях пацієнтам зручно, затишно і тепло.

В 2019 році планується проведення перепланування першого поверху триповерхової будівлі лікарні для розташування там відділення анестезіології та інтенсивної терапії .

Культура і туризм

З 2015 року сфера культури району також почала відчувати на собі позитивні зміни, зокрема в зміцненні матеріально-технічної бази. Реконструйовано Менський районний будинок культури. Розпочалася робота по ремонту закладів культури, придбанню музичних інструментів, сценічних костюмів, музичної апаратури, впровадженню енергоефективних технологій та ін.

Так протягом 2016-2017 р.р. у районі було відкрито ряд гуртків для дітей та молоді: у не затребуваному напівпідвальному приміщенні ЦКДМу зроблено ремонт та відкрито гурток фізичної культури "Strong Mena". Також розпочали роботу кулінарний гурток «Гурман», шаховий гурток, гурток вивчення англійської мови та низка інших.

В Менському районі є 10 колективів зі званням «народний аматорський» та «зразковий», які гідно представляють культурні надбання Менщини. Важливо те, що два «зразкові» дитячі колективи працюють при сільських закладах культури.

Галузь туризму була визнана важливим напрямом розвитку. У районі за ініціативою громадського руху «Менщина туристична» розроблено та функціонує 15 туристичних велосипедних маршрутів протяжністю 226 км та 14 автобусних туристичних маршрутів протяжністю 434 км. Це дало змогу десятикратно збільшити потік туристів до Менського району. Також видано туристичний фотопутівник «Менщина: приїдь, побач і закохайся».

Планується зробити ще дуже багато чого. Це і капітальний ремонт приміщення районної бібліотеки та Березнянського музею ім. Г.Г. Верьовки, і повна інтернет-комп'ютеризація бібліотек-філій по сільським населеним пунктам, придбання великої кількості музичних інструментів у Березнянську дитячу музичну школу ім. Г.Г. Верьовки, перманентне поповнення бібліотечних фондів, експонатів у музей та багато іншого.

В районі збережені споруди багатьох традицій зодчества різних епох. До таких архітектурних пам'яток національного значення відносяться: Троїцька церква в с. Бігач (1839р.), Успенська церква в с. Волосківці (1765р.), Покровська церква в с. Синявка (1760р.), Андріївська церква в с. Стольне (1782р.); місцевого значення - Петровська церква с. Максаки (ХVІІІ-ХІХст.)

Неоціненне значення для розвитку нашого краю в ті давні часи мала діяльність цих християнських святинь, а також монастирів, які функціонували на нашій землі: вони несли людям віру, культуру, духовність.

Спішить Десна. Голубоокий клин

Ідуть удалеч Річкові зигзаги.

І височить п 'ятиголовим магом

Прадавній монастир з крутих вершин.

Слова Миколи Турківського можуть служити епіграфом до історії монастирів які були розташовані на Менщині. А це - Макошинський Миколаївський монастир (чоловічий), Макошинський Покровський монастир (жіночий), Максаківський Спасо-Преображенський монастир, Домницький монастир Різдва Богородиці. Окремі будівлі двох останніх збереглися до наших днів.

Маємо цілий комплекс пам'яток археології серед них:

- залишки давніх курганів біля с.Синявка «Пильне» і «Валове»;

- залишки неолітичного поселення та поселення зарубинецької культури в с. Гориця;

- урочище Буримка - Біла Круча біля с.Слобідка (залишки культури ямково-гребінчастої кераміки, неоліт);

- залишки слов'янського поселення роменського типу і городище періоду Київської Русі в с. Киселівка;

- залишки літописного міста Блестов в с. Блистова (ХІІ ст.);

- залишки городища та курганового могильника «Юркова могила» в м.Мена періоду Київської Русі

- сліди залишків ранньослов'янського поселення «Хоробор» смт Макошино

- сліди залишків Менської фортеці (XVI) та ін.

В районі працює комунальний заклад Березнянський історико-краєзнавчий музей ім. Верьовки.

Березнянський історико - краєзнавчий музей, як державний, було відкрито 1 січня 1981р. В 1995 році до 100-річчя з дня народження видатного диригента і композитора Григорія Гурійовича Верьовки музею було присвоєно його ім'я. Музей має три відділи: меморіальний відділ Г.Г.Верьовки, історичний відділ і відділ Другої світової війни та сучасності. У меморіальному відділі зібрані матеріали про життя та діяльність видатного композитора та матеріали про хор, який створив диригент та яким він керував. Історичний відділ охоплює часові рамки із заснування селища і закінчується періодом колективізації. У відділі війни зібрані матеріали про учасників бойових дій, про 16 Гвардійську башкирську кавалерійську дивізію, а також матеріали про сучасний етап розвитку селища.

Рекреаційні можливості району представлені:

- загально-зоологічним заказником загальнодержавного значення «Камаретський» (площа 515 Га);

- зоологічним парком загальнодержавного значення «Менський» (площа 9 Га). Він заснований у 1977 році в м. Мена місцевими любителями природи за ініціативою Полосьмака Г.І. при підтримці тодішнього першого секретаря райкому КПУ Сича Павла Кириловича з метою організації екологічної освітньо-виховної роботи, створення експозицій рідкісних екзотичних та місцевих видів тварин, збереження генофонду, вивчення дикої фауни і розробки наукових основ її розведення у неволі. Сьогодні це культурно-освітня та науково-дослідна установа, колекція якої налічує понад півтисячі тварин більше 150 видів, багато з яких занесені до Міжнародної Червоної Книги. Зоопарк є чудовою зонною відпочинку, за рік його відвідує близько 30 тис чоловік;

- державними заказниками та пам'ятниками природи місцевого значення;

- парком - пам'яткою садово-паркового мистецтва «Стольненський парк» (площа 112 Га);

- заповідними урочищами (загальна площа 1303 Га).

Загалом площа заповідного фонду району становить 6631,45Га, відсоток заповідності - 4,8%. Наш край - це край Придесення, це край річок і озер, які приваблюють своєю чарівністю, це край чудової неповторної природи. Зачарована Десна, перлина Полісся. Хто хоч раз побував на її берегах, побачив схід сонця, ранішні тумани, той назавжди збереже у серці пам’ять про її неповторну красу.

Спорт. Оздоровлення дітей

В районі затверджена і реалізується районна Програма розвитку фізичної культури і спорту. В рамках фізичної підготовки населення району проведено понад 20 спортивних змагань національно-патріотичного спрямування, де прийняло участь близько півтори тисячі учасників в тому числі і в рамках відборів до обласних етапів спортивно масових заходів «Олімпійське лелеченя», «Сокіл-Джура», «Я-патріот» та ряд інших.

З 2016 року відновлена традиція проведення шкільної спартакіади в закладах освіти Менського району, регулярно проводяться футбольні, волейбольні, баскетбольні та шахові турніри для дітей і дорослих, а також зокрема з жиму штанги лежачи, вільної боротьби, хокею та інших видів змагань.

Вихованці спортивних шкіл Менського району приймали активну участь в обласних, всеукраїнських, міжнародних спортивних змаганнях, де зазвичай показували гідні результати. Серед них переможці та призери міжнародних змагань всіх рівнів, вихованці заслуженого тренера України Надії Таратухіної - Владислав Лавський та Оксана Зубковська, паралімпійска чемпіонка.

На території Менського району активно розвивається спортивно-масовий напрямок відпочинку населення, серед якого необхідно виділити футбол. Так, на даний час в районному чемпіонаті двох ліг під егідою Менської федерації футболу приймає участь 1500 футболістів, зокрема й із сусіднього Сосницького району.

Менська команда започаткувала та вже три роки приймає участь в усіх без виключення турнірах з міні-футболу області серед ветеранів (учасників) АТО, де жодного разу не залишалася без здобуття кубків та медалей різного ґатунку.

Соціальний захист

Станом на 01.01.2019 на обліку перебувають 2,2 тис. громадян, які отримують різні види державних соціальних допомог. Протягом минулого року нараховано та виплачено державних соціальних допомог на суму 44,3 млн. грн.

У 2018 році уряд розробив нову державну програму у рамках виконання якої входить запровадження «пакету малюка» для кожного новонародженого українця. В минулому році в районі 43 сім’ї отримали одноразову натуральну допомогу – пакунок малюка.

На території району проживає 298 учасників бойових дій в зоні проведення АТО, 13 осіб отримали статус сім’ї загиблого, 6 осіб мають статус інваліда війни та 1 особа має статус учасника війни. Путівками на санаторно-курортне лікування забезпечено 3 учасників антитерористичної операції. 8 учасників АТО у 2018 році пройшли професійну адаптацію за державні кошти, та отримали свідоцтво водія категорії «Б».

В районі функціонує територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) до складу якого входить два відділення, а саме: відділення соціальної допомоги вдома та відділення організації надання адресної натуральної та грошової допомоги.

Найбільша цінність району - це люди.

Багатий наш район на родючі землі, природні ресурси, туристично-рекреаційні можливості, але головне наше багатство - це працелюбні, талановиті, героїчні люди.

Менщина - батьківщина трьох Героїв Радянського Союзу: Петра Івановича Лишафая, Івана Степановича Осипенка, Івана Федоровича Сапоненка, кавалера ордена Слави трьох ступенів Андрія Давидовича Єрмоленка, чиї подвиги на фронтах Великої Вітчизняної війни на вічно золотими літерами вкарбовані в нашу історію.

Рішенням районної ради від 04 вересня 2014 року з метою відзначення громадян, які зробили значний особистий внесок у розвиток економічної і соціальної сфери Менського району, у збагачення національної, інтелектуальної і культурної спадщини, досягли визначних успіхів у державній, громадській та інших сферах діяльності було введено звання Почесний Громадянин Менського району. Дане звання є найвищою відзнакою територіальної громади Менського району. Серед почесних громадян Андрейченко Максим, Бурлак Микола, Головатий Максим, Жеребило Вадим, Титаренко Сергі, Уткін Олександр, Шумейко Олександр, Ільчишин Олександр – учасники АТО (нагороджені посмертно). Також звання присвоєно колишньому головному лікарю Менської ЦРЛ Петру Хомрачу – за вагомий внесок у розвиток охорони здоров’я Менщини, за багаторічну активну громадську діяльність, що сприяла підвищенню ролі та авторитету району (посмертно).

Почесним громадянином району є спортсменка Оксана Зубковська, уроджена менянка, яка на чемпіонаті світу 2007 року в Бразилії перемогла в стрибках в довжину, за що і отримала золоту медаль і звання майстра спорту міжнародного класу. Через рік завоювала золото в стрибках в довжину на Паралімпіаді в Пекіні і встановила світовий рекорд - 6 м 28 см, на Іграх в Лондоні повторила свій успіх, поліпшивши рекорд до 6 м 60 см. Крім того, вона ще три рази вигравала чемпіонат світу зі стрибків у довжину: у 2011 році в Туреччині (стала також в призером срібним на 100 бігу м), в 2013 році у Франції, в 2015 році в Катарі. Стала чемпіонкою на Паралімпійськіх іграх у місті Ріо-де-Жанейро у 2016 році.

За вагомий внесок у розвиток декоративно-прикладного мистецтва, багаторічну сумлінну працю в галузі освіти районна рада присвоїла звання «Почесний громадянин Менського району» Гайдамаці Анатолію Васильовичу, уродженцю с.Волосківці Менського району, народному художнику України, лауреату Державної премії ім.Тараса Шевченка, заслуженому діячу мистецтв України, члену-кореспонденту Національної академії мистецтв України, члену Національної спілки художників України.

Таке звання має і Молодший Михайло Парфентійович, 12 жовтня 1923 року народження, житель смт Березна, народний майстер декоративно-прикладного мистецтва, учасник бойових дій, інвалід війни І групи. На жаль, 25 січня 2019 року Михайла Парфентійовича не стало.

Менщина - це край митців і поетів, край кобзарів та лірників, літературознавців, фольклористів, журналістів і письменників, край високої духовності. Відомі на всю Україну імена Григорія Верьовки, Терентія Пархоменка, Петра Ткаченка-Галашка, Аврама Гребіня, Григорія Кочура, Григорія Бешка, Олексія Дея, Івана Сподаренка, Олексія Довгого, Івана Корбача, Анатолія Соломка, Валентини Мастєрової.

Менщина завжди зустрічає гостей запашним короваєм і чудовою піснею.

Приїжджайте, ми радо зустрінемо Вас.