Музеї Чернігівщини – невід’ємна частина національного культурного надбання. Їх значення в збереженні та відродженні духовних традицій нашого краю, процесі розвитку культури, вихованні молоді, збагаченні внутрішнього світу людини є неоцінимим.
У 2016р. в області були відчиненими для відвідування 34 самостійні музеї. В експозиціях нараховувалося майже 64 тис. експонатів, які переглянули 856 тис. осіб, з них 47% – учні та студенти. За рік у музеях організовано 22 тис. екскурсій. Цією послугою охоплено майже половину відвідувачів (46%). Відкрито 550 виставок. Частина з них експонувалася в 106 місцях поза музеями.
У кожному музеї побували в середньому 25 тис. відвідувачів. Найбільш популярними були архітектурно-історичний заповідник "Чернігів стародавній" та історико-культурний заповідник "Качанівка", що мали статус національних, а також обласний історичний музей ім. В. В. Тарновського.
На кінець минулого року основний фонд музеїв налічував 472 тис. експонатів, більшість із яких (40%) – речові предмети, 21% – писемні, 17% – фото, 5% – образотворчі. У науково-допоміжному фонді знаходилося 295 тис. предметів. За 2016р. музейні колекції поповнили більше 3 тис. предметів.
Роботу музеїв забезпечував 631 працівник, у т.ч. 191 науковий співробітник та екскурсовод. За рік працівниками музеїв підготовлені та видані 616 наукових видань та публікацій, розроблені 314 тематико-експозиційних планів.
В області також діяли 23 музеї, створені в складі підприємств, установ, організацій, навчальних закладів.
Головне управління статистики у Чернігівській області