24 листопада до Дня пам’яті жертв голодоморів у м. Мена відбувся мітинг-реквієм за участю голови обласної державної адміністрації Володимира Хоменко, архієпископа Чернігівського та Новгород-Сіверського Амвросія, голови районної ради Володимира Невжинського, голови районної державної адміністрації Анатолія Соломка, Менського міського голови Федора Фесюна, керівників структурних підрозділів облдержадміністрації, установ, підприємств та організацій району, громадськості.
Як зазначив у своєму виступі Володимир Хоменко, голодомор 1932–1933 років став найбільшою трагедією українського народу за всю його багатовікову історію.
«Людські втрати від голодної смерті стали не єдиним наслідком років тоталітаризму. Голод не просто вбивав селян, він нищив національну культуру, спотворював світогляд та цінності цілого покоління українців. Крім того, десятки тисяч громадян – інтелігенції, робітників – було фізично знищено або відправлено до таборів.
До катастрофи людської додалася катастрофа духовна, коли було зруйновано сотні храмів у містах та селах. Сучасні дослідники доводять, що саме вирішення українського питання було принциповим для тоталітарного режиму, метою якого було знищити українство як державний та національний організм» - підкреслив голова обласної державної адміністрації. Він наголосив: біль від втрати тим гостріший, що гірка правда про голодомори стала відома суспільству після десятиліть замовчувань та секретності.
Наприкінці 80-х – початку 90-х років, широка громадськість вперше дізналася про сплановану злочинним режимом акцію знищення мільйонів людей, які проживали на території України.
Робота дослідників протягом останніх років дозволила підняти завісу незнання над цією трагедією: опитано десятки тисяч людей старшого покоління, свідчення яких задокументовано та відображено у численних історичних працях, збережено для нащадків у архівах. Видано обласний том Національної книги пам’яті, в якому увічнено списки громадян, які померли протягом 1932–1933 років на Чернігівщині.
Трагедія Голодомору не оминула і жителів Менщини. Понад три тисячі осіб у своїх свідченнях згадували страхіття тих голодних років.
Більшість жертв цієї трагедії безіменні і не мають офіційних місць поховань. Саме тому за останні п’ять років у населених пунктах області постали десятки пам’ятних хрестів, які є безмовним свідченням людського спомину про померлих. «За словами Президента України Віктора Януковича, Українська держава, зберігаючи пам’ять про трагічні сторінки минулого, упевнено рухається вперед, розбудовуючи громадянське суспільство на принципах захисту прав і свобод людини.
Чернігівська громада свято зберігає пам’ять про трагічні сторінки нашого минулого. Уроки історії стоять на сторожі помилок у майбутньому.
А демократичний розвиток нашого суспільства – запорука входження Української держави до світової спільноти розвинутих, цивілізованих країн.
Тож нехай Божа ласка береже Україну, від негараздів, а віра та любов захищають наші серця від зла і неправди» - зазначив керівник області.
Присутні вшанували пам'ять про безневинно загиблих хвилиною мовчання.
Освятив пам’ятний знак жертвам голодомору та відправив заупокійну литію Архієпископ Чернігівський та Новгород-Сіверський Амвросій.
В пам’ять про численні жертви українського народу керівники області та району запалили свічки пам’яті у Свято-Троїцькій церкві.