День Гідності та Свободи — свято в Україні, що відзначається щороку 21 листопада на честь початку цього дня двох революцій: Помаранчевої революції (2004 року) та Революції Гідності (2013 року).
Встановлене «з метою утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, збереження та донесення до сучасного і майбутніх поколінь об’єктивної інформації про доленосні події в Україні початку XXI століття, а також віддання належної шани патріотизму й мужності громадян, які восени 2004 року та у листопаді 2013 року - лютому 2014 року постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини і громадянина, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору…» згідно з указом Президента України Петра Порошенка № 872/2014 «Про День Гідності та Свободи» від 13 листопада 2014 року.
21 листопада 2013 року в Києві на Майдані Незалежності розпочалась масштабна акція протесту у відповідь на припинення правлячим урядом підготовки до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським союзом. До акції протесту приєдналися активісти в інших містах. У ніч на 30 листопада 2013 року бійці спецпідрозділу “Беркут” почали силовий розгін протестуючих на Майдані. В результаті розгону були травмовані 84 активіста, у тому числі 17 студентів. Після цього протести набули масовий характер.
Протести і сутички між силовиками та активістами тривали до лютого 2014 року. Після масового розстрілу беззбройних людей в центрі столиці тодішній президент Віктор Янукович втік у Росію. За офіційними даними в ході Революції гідності загинули 106 людей, більше 2 тисяч отримали поранення.
Цього року заходи до Дня Гідності та Свободи проходять під гаслом «Вільні творити майбутнє». Адже саме вільні українці є головним завоюванням Революції Гідності.