Під таким гаслом нещодавно в Менському РЦЗ відбувся інформаційний семінар для безробітних громадян за участю начальника відділу Менського МЦ з надання безоплатної вторинної правової допомоги Лариси Омельяненко.
Фахівець служби зайнятості Валентина Агієнко поінформувала присутніх , що легальна трудова діяльність – це основа соціальної захищеності працюючого населення. Відсутність цивілізованих трудових відносин призводить до втрати трудового та страхового стажів, а також позбавляє працівників наступних важливих речей:
- захисту від незаконного звільнення;
- отримання вихідної допомоги у разі звільнення за ініціативою роботодавця;
- гарантованої виплати заробітної плати два рази на місяць;
- права на щорічну основну відпустку не менше 24 календарних днів, соціальну відпустку з вагітності та пологів та додаткові відпустки передбачені Законом України «Про відпустки»;
- права на оплату листа непрацездатності;
- права не залучатися до наднормових робіт без згоди працівника;
- соціальних послуг та виплат у разі нещасного випадку на роботі та професійного захворювання;
- цілої низки інших прав і соціальних гарантій передбачених чинним трудовим законодавством.
Якщо працівник не уклав трудового договору, а лише усно домовився з роботодавцем, то в разі порушення його прав на трудові гарантії, довести свої права навіть у судовому порядку буде дуже важко.
Лариса Омельяненко в свою чергу наголосила, щокожен громадянин має право на безоплатне отримання правової інформації, правових консультацій та роз’яснень чинного законодавства, щодо трудових відносин, доступ до електронних сервісів Мін’юсту з правових питань, а найбільш незахищені категорії громадян можуть отримати якісні безоплатні послуги адвоката зі складання процесуальних документів та представництва інтересів в судах.
Однак без свідомості самих громадян, які повинні наполягати на узаконенні своїх конституційних прав на працю шляхом обов’язкового укладання з роботодавцем трудових договорів, як це передбачено статтями 21-34 Кодексу законів про працю України, це питання в повному обсязі не може бути вирішено.
Сьогодні кожен працівник сам мусить вирішувати, що є найголовнішим – жити одним днем, чи мати впевненість у завтрашньому дні та отримувати певні соціальні гарантії.