Присяжні – особи, які у випадках, визначених процесуальним законом, та за їх згодою, вирішують справи у складі суду разом із суддею або залучаються до здійснення правосуддя.
Присяжні беруть участь у розгляді таких справ:
1) Цивільні справи (1 суддя та 2 присяжні):
- про обмеження, поновлення цивільної дієздатності або визнання особи недієздатною;
- про визнання особи безвісно відсутньою або померлою;
- про усиновлення;
- про надання особі психіатричної допомоги;
- про примусову госпіталізацію особи до протитуберкульозного закладу.
2) Кримінальні справи (2 судді та 3 присяжні):
- справи про злочини, за вчинення яких кримінальним законодавством передбачено довічне ув’язнення волі.
Гарантії прав присяжних:
1) Присяжним за час виконання ними обов’язків у суді виплачується винагорода, розрахована виходячи з посадового окладу судді місцевого суду з урахуванням фактично відпрацьованого часу, відшкодовуються витрати на проїзд і наймання житла, а також виплачуються добові.
2) За присяжними на час виконання ними обов’язків у суді за місцем основної роботи зберігаються всі гарантії та пільги, визначені законом. Час виконання присяжним обов’язків у суді зараховується до всіх видів трудового стажу. Звільнення присяжного з роботи або переведення на іншу роботу без його згоди під час виконання ним обов’язків у суді не допускається.
3)На присяжних поширюються гарантії незалежності і недоторканності суддів, установлені законом, на час виконання ними обов’язків із здійснення правосуддя. За обґрунтованим клопотанням присяжного заходи безпеки щодо нього можуть уживатися і після закінчення виконання цих обов’язків.
Присяжним може бути:
- громадянин України;
- віком від 30 до 65 років;
- постійно проживає на території, на яку поширюється юрисдикція відповідного суду;
- володіє державною мовою.
Присяжним не може бути:
- особа, визнана судом обмежено дієздатною або недієздатною;
- особа, яка має хронічні психічні чи інші захворювання, що перешкоджають виконанню обов’язків присяжного;
- особа, що має незняту чи непогашену судимість;
- народні депутати України, члени Кабінету Міністрів України, судді, прокурори, працівники правоохоронних органів (органів правопорядку), військовослужбовці, працівники апаратів судів, інші державні службовці, посадові особи органів місцевого самоврядування, адвокати, нотаріуси, члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вищої ради правосуддя;
- особа, на яку протягом останнього року накладалося адміністративне стягнення за вчинення корупційного правопорушення.
Список присяжних Менського районного суду буде затверджуватись на сесії районної ради.
Громадянам, що відповідають зазначеним вимогам, та бажають стати присяжним, пропонується звернутись до Менської районної ради (м.Мена, вул.Героїв АТО, 6, 11 поверх, каб.28) та надати наступні документи: заяву (можна заповнити на місці) та копію паспорту. Контактна особа Прищепа Вікторія Василівна, деталі за телефоном 2-13-31, 099-753-26-47, 093-355-08-36.