Відповідно до ст. 31 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV (далі — Закон № 1105) підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом – копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи.
Правила оформлення листка непрацездатності передбачені Інструкцією про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 3 листопада 2004 року № 532/274/136-ос/1406 (далі — Інструкція № 532).
Ситуація полягає в тому, що на практиці нерідко трапляються випадки, коли в листку непрацездатності причиною непрацездатності визначено нещасний випадок на виробництві та його наслідки, а фактично травма чи захворювання працівника не пов’язані з нещасним випадком на виробництві й не є його наслідком, тобто нещасний випадок стався не в процесі виконання працівником своїх трудових обов’язків.
Описана ситуація ускладнюється ще й тим, що відповідно до пункту 3.3 Інструкції № 532, у графі «Причина непрацездатності» ЛН пункти 2 (професійне захворювання та його наслідки) та 4 (нещасний випадок на виробництві та його наслідки) виправленню не підлягають.
При вказаних обставинах у роботодавця виникає питання, як вийти із ситуації та правильно оплатити листок непрацездатності.
Тому в таких випадках роботодавцю рекомендується провести розслідування такого нещасного випадку відповідно до Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року № 1232 (далі — Порядок № 1232), нормами якого визначено процедуру проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися з працівниками на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності або в їх філіях, представництвах, інших відокремлених підрозділах.
За результатами проведеного розслідування, у разі якщо нещасний випадок визнано таким, що пов’язаний з виробництвом, складається акт проведення розслідування нещасного випадку за формою Н-5 та акт про нещасний випадок, пов’язаний з виробництвом, за формою Н-1.
Якщо ж нещасний випадок визнано таким, що не пов’язаний з виробництвом, складається лише акт за формою Н-5 у п’яти примірниках. У той же час, на основі отриманих під час розслідування відомостей, керуючись Порядком розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 березня 2001 року № 270, складається акт про нещасний випадок невиробничого характеру за формою НТ.
Після виконання всіх вказаних вище заходів комісія (уповноважений) із соціального страхування роботодавця, керуючись ст. 31 Закону № 1105, за умови визнання нещасного випадку таким, що не пов’язаний з виробництвом, за наявності належним чином складеного акта за формою Н-5 і виданого в установленому порядку листка непрацездатності приймає рішення про призначення матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду .
На підставі рішення комісії (уповноваженого) із соціального страхування про призначення матеріального забезпечення роботодавець звертається до Фонду соціального страхування України для проведення фінансування.
З метою отримання коштів Фонду соціального страхування України для виплати матеріального забезпечення найманим працівникам, нарахованого роботодавцем, останній звертається до робочого органу Фонду за місцем обліку із заявою-розрахунком за встановленою формою за підписом керівника та головного бухгалтера, засвідченою печаткою підприємства. При цьому, заповнюючи графу 5 «Причина непрацездатності» заяви-розрахунку, слід вказати код 5 (невиробничі травми) і додати до неї пояснювальну записку з обґрунтуванням такого запису та копію акта за формою Н-5, яким нещасний випадок визнано таким, що не пов’язаний з виробництвом.
Для отримання консультацій просимо звертатись за телефонами:
м. Мена, вул. Троїцька,5 А ( тел. 2-14-48, 2-14-08);
м. Мена, вул. Чернігівський шлях, 4 ( тел. 2-24-30, 2-12-53).
Відділ соціальних послуг у Корюківському районі:
м. Корюківка, вул. Вокзальна, 8а, (тел.3-12-36, 3-14-98, 3-12-38).
Представнцтво відділення у Сосницькому районі:
смт Сосниця, вул. Б.Хмельницького, 16 ,( тел. 2-76-32 ).
Менське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернігівській області